Klimkówka Kościół

Klimkówka - kilka obiektów.


Zdjęcia:

Kościół filialny pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Klimkówce.

 


2024-05-02

 

 


Klimkówka - Kościół filialny pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Pana Jezusa Ukrzyżowanego.

Kościół filialny pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Pana Jezusa Ukrzyżowanego zbudowany został w 1868 r. Remontowany i rozbudowany w 1890 r. Wówczas dobudowano kruchty, które nie zachowały się do dzisiaj.

Kościół jest konstrukcji zrębowej, nieorientowany. Wnętrze jednoprzestrzenne bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięte trójbocznie. Na fasadzie frontowej krucyfiks. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę.

Wewnątrz strop płaski z fasetą. Polichromia neobarokowa, architektoniczna. Prospekt organowy z 1869 r. Podłoga murowana.

W neobarokowym ołtarzu głównym z XIX w. znajduje się krucyfiks z XVII w. otoczony kultem i uważany za cudowny. W wyposażeniu także: kropielnica kamienna z XIX w., witraże z XX w. z wizerunkami św. Teresy i Matki Boskiej Częstochowskiej, na ścianie obraz z przedstawieniem legendy o znalezieniu w tym miejscu krzyża z 1926 r. oraz Znalezienie Krzyża przez św. Helenę z 1937 r.

Legenda mówi, że kościółek powstał w miejscu, gdzie miejscowy rolnik wyorał figurę Chrystusa Ukrzyżowanego. Na widok figury woły ciągnące pług stanęły i uklękły. Zobaczywszy to, ukląkł przed Chrystusem również chłop wraz z córką. Początkowo krzyż zawieszono na pobliskim drzewie, ale gdy zaczęły się przy nim dokonywać cuda, mieszkańcy postanowili zbudować tu świątynię. Podobno wieś nazywano Klękówką, właśnie dlatego że przed znalezionym krzyżem uklękły woły.

Za potokiem wypływa woda ze źródełka uznanego powszechnie za cudowne. Pierwotnie tryskało ono zaraz obok kościółka, przy figurze św. Jana Nepomucena. Z czasem uzdrawiającej wody było coraz mniej, o co wierni obwiniali Żydów z Rymanowa i Iwonicza, którzy pobierali tu wodę. Podobno źródło wyschło po tym, gdy obmył się w nim jeden z nich.


Zdjęcia:

Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Klimkówce.

 


2024-05-02

 

 


Klimkówka - Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła

Parafia istniała tutaj w XV w. Pierwszy kościół w XVI w., jak wiele świątyń w regionie, zamieniony został na zbór kalwiński. Obecny kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła pochodzi z 1854 r. Zbudowany został według projektu miejscowego majstra ciesielskiego – Floriana Waisa, którego dziełem jest wiele willi w Iwoniczu-Zdroju. Wielokrotnie przebudowany i remontowany.

Jest to kościół drewniany, jednonawowy o konstrukcji zrębowej, nieorientowany. Prezbiterium, mniejsze od nawy, jest zamknięte trójbocznie z zakrystią i kruchtą. Wieża o konstrukcji słupowo-ramowej z kruchtą w przyziemiu i dwoma aneksami po bokach. Dwukondygnacyjna, w górnej części ośmioboczna. Zwieńczona blaszanym, wielobocznym dachem. Dach nad nawą dwukalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Nietypowe są okna o kształcie regularnego ośmioboku.

Wewnątrz stropy płaskie. Polichromia secesyjna pędzla lwowskiego malarza Tadeusza Popiela z 1906 r. Wyposażenie ufundowane przez rodzinę Bobolów pochodzi z wcześniejszego kościoła. Późnobarokowe: ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, dwa boczne, chrzcielnica oraz rokokowa ambona pochodzą z XVIII w. W 1995 r. odkryto późnogotycki obraz tablicowy Matki Bożej Apokaliptycznej z 1529 r., który jest pozostałością gotyckiego tryptyku. Pozostałe jego elementy znajdują się w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu.

Przy świątyni dzwonnica metalowa z trzema dzwonami oraz ogrodzenie wykonane z kamienia w 1866 r.

Klimkówka była dawniej lokalnym ośrodkiem kamieniarskim. W okolicy zachowało się sporo kamiennych figur przydrożnych pochodzących z tutejszych warsztatów. We wsi zachował się podworski park krajobrazowy i ciekawy polder przeciwpowodziowy z tamą o długości 628 m i wysokości 7 m. Można tu zmagazynować 2,6 mln m3 wody. Powstaje wówczas jezioro o powierzchni 68,3 ha.

Powiązane artykuły

Jesteś TUTAJ