Zdjęcia:
Stara Wieś - Bazylika
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – późnobarokowa świątynia w Starej Wsi.
2024-02-25
Panoramy
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – świątynia w Starej Wsi.
Świątynia została wybudowana w latach 1730-1760, konsekrowana w 1760 roku przez biskupa przemyskiego Wacława Hieronima Sierakowskiego. Budowniczymi świątyni i przyległego do niej klasztoru byli ojcowie paulini.
Obecnie opiekują się nią ojcowie jezuici, którzy mieli do 2016 r. w klasztorze starowiejskim swój nowicjat.
W ołtarzu głównym bazyliki znajduje się kopia cudownego obrazu przedstawiająca scenę Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP ukoronowana 8 września 1877 roku przez arcybiskupa Lodovico Jacobiniego, nuncjusza apostolskiego w Wiedniu, późniejszego kardynała.
Od 1927 kościół posiada godność bazyliki mniejszej.
OGRÓD BIBLIJNY
Przy Bazylice Ojców Jezuitów w Starej Wsi powstał Ogród Biblijny. Jest on idealnym uzupełnieniem otoczenia Kolegium Jezuickiego, uznanego za perłę architektury barokowej na Podkarpaciu. Jest częścią większego projektu, który tworzy nowe produkty turystyczne w paśmie transgranicznym Polski, Ukrainy i Białorusi.
Ogród Biblijny przy starowiejskiej Bazylice zajmuje ponad hektar. I choć powstaje w XXI wieku przypomina stare, klasztorne czasy. Ma pomagać w wyciszeniu i religijnej refleksji. Już teraz jest dumą dla jezuitów i idealnym uzupełnieniem Sanktuarium pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, słynącego z cudownego obrazu patronki.
Ogród obrazuje historie biblijne w przystępny i oryginalny sposób. Można tu zobaczyć rzeźby z piaskowca, które będą w sumie zdobić ponad 20 scen biblijnych. Wśród nich są: Adam i Ewa pod drzewem poznania dobra i zła. W Ogrodzie będą też przestrzenne przedstawienia miast z czasów Chrystusa, oczywiście grota w Betlejem oraz Góra Wniebowstąpienia.