Dolina Grebaje


Zdjęcia:

 

Doina Grebaje - Czarnogóra 2021/07 - szlak 3 .

2021-07-28 

 

 

Panoramy

 

  

Mapa szlaku: Dolina Grebaje - szlak 2


Doina Grebaje - Czarnogóra 2021/07 - szlak 2 .

2021-07-27 

 

 

Panoramy

 

  

Mapa szlaku: Dolina Grebaje - szlak 2


Doina Grebaje - Czarnogóra 2021/07 - szlak 1 .

2021-07-26

 

 

Panoramy

 

  

Mapa szlaku: Dolina Grebaje - szlak 1


Doina Grebaje - Czarnogóra 2021/07 .

2021-07-26

 

 

Panoramy

 

  


 

Dolina Grebaje - Czarnogóra.

Dolina leży niedaleko miasta Gusinje w północno-wschodniej w Czarnogórze, Na pograniczu czarnogórsko-albańskim. 

Grebaje to piękna dolina, pełna kontrastów i otoczona masywami górskimi. Ten obszar jest trudno dostępny, ale też trudno się stąd wydostać.

Dolina Grebaja ciągnie się dalej do doliny Dolja. Widok z Grebaji sięga pasma górskiego Brade w pobliżu Karanfil, ciekawego wieńca północno-zachodnich zboczy, a zwłaszcza skał i cyrków (skamieniałych gniazd lodowców). Podobnie jak zęby na grzebieniu, te skaliste grzbiety są ułożone w linie i równoległe rzędy, w zależności od ich wysokości. Po prawej stronie Grebaji znajduje się skalista Volušnica, z której roztacza się niepowtarzalny widok na Brodę Wezyra i szczyty goździków oraz dolinę Grebaja.

Grebaja to płaskowyż z 4 większymi dominującymi łąkami, które przecinają Volušnički potok. Latem ten strumień wysycha. Długość Grebaja wzdłuż Volušnički potok wynosi 2 km. Poljana Krug lub Stari katun przy strumieniu to początek Grebaji. Na początku pola, po prawej stronie, znajduje się schronisko górskie Karanfili, prowadzone przez PD Karanfili z Gusinje. Nieco niżej, wzdłuż drogi żwirowej, na niewielkim odcinku lasu iglastego, znajduje się Suljova česma - ostatnia woda pitna w dolinie Grebaja. Suljova česma jest punktem wyjścia wielu wycieczek pieszych z doliny Grebaj i doskonałym miejscem do biwakowania.

 

 

Powiązane artykuły

Jesteś TUTAJ