Słowacki Raj

Sucha Bela jesienią - 2020/10

 

 


2018/07

 


2016/04

 


2013

 

Szlaki: PODLESOK, PRELOM HONRADU, KLASTORSKA ROKLINA, KLASTORISKO, MALY KYSEL, KYSEL, OBROVSKY VODOPAD, VELKY KYSEL, MALA POLANA, GLACKA CESTA, POD VTACIM HRODOM


Slovensky Raj (Słowacki Raj)

Słowacki Raj (słow. Slovenský raj) – krasowy płaskowyż o średniej wysokości od 800 do 1000 m, będący częścią Słowackich Rudaw (słow. Slovenské rudohorie) – Karpaty Zachodnie – położony na terenie powiatów popradzkiego, spiskonowowiejskiego i rożniawskiego.

Nazwa została nadana w 1921 roku.

Na terenie Słowackiego Raju istnieją liczne znakowane szlaki turystyczne piesze i rowerowe.

Najbardziej atrakcyjne trasy piesze biegną dnem wspomnianych roklin, w których najtrudniejsze odcinki pokonuje się za pomocą sztucznych ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych kładek, mostków i drabin (o wysokości do kilkunastu metrów).

Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi trasa biegnąca przełomem Hornadu, w którym najwęższe odcinki pokonuje się ciągiem metalowych półeczek, umocowanych w litej, pionowej skale kilka metrów ponad nurtem rzeki.

W południowej części Słowackiego Raju znajduje się polana Kláštorisko (790 m n.p.m.) z ruinami klasztoru kartuzów z końca XIII wieku oraz schroniskiem turystycznym.

Przy schronisku węzeł szlaków turystycznych.

Przed wiekami polana stanowiła schronienie dla okolicznej ludności uciekającej przed tatarskimi ordami.

Z miejscowości Dedinky (795 m n.p.m.) na płaskowyż Geravy (1020 m n.p.m., w północnej części Słowackiego raju) wiedzie krzesełkowa kolej linowa.

W sąsiedztwie Słowackiego raju narodowego położonych jest kilka miejscowości z interesującymi zabytkami oraz centra turystyczne (m.in. Spiska Nowa Wieś, Hrabušice), z których można organizować całodzienne wyprawy do dalszych okolic z możliwością noclegu.


 

Powiązane artykuły

Jesteś TUTAJ