Słowenia Jezioro Bled

 


Zdjęcia:

Słowenia - Bled.

 


2022-08-09

 

 

Panoramy

 

  

 

2022-08-08

 

 

Panoramy

 

  

 

2022-08-07

 

 

Panoramy

 

  

  


BLED

Miejscowość turystyczna w regionie Górna Kraina w północno-zachodniej Słowenii, nad jeziorem Bled, u podnóża Alp Julijskich, 45 km od granicy z Austrią i Włochami.

 

Jezioro Bled (słoweń. Blejsko jezero) 

Jezioro polodowcowe w Alpach Julijskich, w północno-zachodniej Słowenii.

Zajmuje powierzchnię 1,44 km².

Jezioro powstało w starym zagłębieniu tektonicznym pod koniec ostatniej epoki lodowcowej na skutek topnienia wielkiego Lodowca Bohinjskiego.

Do jeziora nie wpadają większe naziemne cieki wodne, a wodą zasilają je źródła podziemne.

Tektoniczne pochodzenie jeziora podkreślają aktywne źródła termalne w jego północno-wschodniej części, dlatego woda w jeziorze ma temperaturę sięgającą +26 °C.

Jest to jedno z najcieplejszych jezior alpejskich.

W zachodniej części jeziora znajduje się wyspa zwana Blejski Otok z kościołem pielgrzymkowym pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny.

 

Kościół św. Marcina w Bledzie

Rzymskokatolicka świątynia parafialna

W miejscu obecnego kościoła przed 1000 rokiem wzniesiono kaplicę. W XV wieku wzniesiono gotycką świątynię, a w 1905 roku na jego miejscu powstał obecny, neogotycki gmach.

Konsekrował go 27 sierpnia 1905 arcybiskup Lublany ks. Anton Bonaventura Jeglič. W latach 1932-1937 kościół został przyozdobiony freskami pędzla Slavka Pengova.

 

Zamek Bled.

Zamek, położony na wzgórzu na wysokości 100 metrów powyżej jeziora Bled, w miejscowości Bled, w północno-zachodniej Słowenii.

Najstarszą częścią zamku jest romańska wieża. W średniowieczu wzmocniono fortyfikacje zamku wzmacniając mury dodatkowymi wieżami obronnymi.

Zamek jest także wyposażony w most zwodzony i fosę. Inne części zamku zostały zbudowane w stylu renesansowym.

Są one rozmieszczone są wokół dwóch dziedzińców połączonych schodami.

Na górnym dziedzińcu znajduje się kaplica, która została zbudowana w XVI wieku i odnowiona około 1700 roku, kiedy to została również ozdobiona iluzjonistycznymi freskami.

 

 

 

Powiązane artykuły

Jesteś TUTAJ