Słowenia Kozjak wodospad

 


Zdjęcia:

Słowenia - wodospad Kozjak

 


2022-08-09

 

 

Panoramy

 

  

   


Słowenia - Wodospad Kozjak

Wodospad Kozjak , także Veliki Kozjak , jest najwyższym i najbardziej rozpoznawalnym wodospadem na potoku Kozjak, który wpada do rzeki Soča w pobliżu Kobarid.

Potok Kozjak jest lewym dopływem rzeki Soczy i bierze swój początek wysoko pod grzbietami Oble brdo (1957 m) i Krnčicy (2142 m).

Wpływa do niego kilka małych strumieni, z których najważniejszym jest Muhrank, który przepływa przez Drežniške Ravne i Magozd.

Potok Kozjak wydrążył swoje koryta i przez skalne bariery spada aż sześć wodospadów, z których najsłynniejszy to drugi wodospad Veliki Kozjak, który ma 15 m wysokości.

Wodospad Veliki Kozjak jest jedną z największych atrakcji Kobari, również ze względu na jego łatwą dostępność.

Wodospad wydrążył ciemną salę, której strop się zawalił, a dno zalało niebiesko-zielone jeziorko .

Prowadzi do niej dobrze utrzymana ścieżka piesza, która rozpoczyna się w Kobaridzie przy moście zwanym też mostem napoleońskim, przecina duże pole siana, a na końcu kamiennym mostem z 1895 r., w pobliżu zbiegu rzek Kozjak i Soča rzek, spotykamy już pierwszy wodospad, zwany Mali Kozjak (wysokość 8 m), który wpada do basenu o głębokości 10 m.

Po drodze znajduje się również kilka jaskiń , pozostałości po I wojnie światowej.

Dostęp do czterech górnych wodospadów jest utrudniony, ponieważ nie ma do nich zorganizowanej ścieżki.

Od czerwca 2019 r. za zwiedzanie wodospadu należy uiścić opłatę za korzystanie z infrastruktury turystycznej pobieraną przez Gminę Kobarid.

 

 

Powiązane artykuły

Jesteś TUTAJ