Kraków ZOO


2018/04

 


Ogród Zoologiczny w Krakowie.

Ogród zoologiczny założony w 1929 roku, na terenie krakowskiego Lasu Wolskiego na wzgórzu Pustelnik.

Zanim powstał współczesny ogród, istniał na Wawelu zwierzyniec. Przebywały w nim m.in. małpy, wielbłądy, lwy, lamparty i wiele gryzoni. Kiedy król Zygmunt III Waza przeniósł swoją siedzibę z Krakowa do Warszawy, zwierzyniec przeżył upadek. W XVIII i XIX wieku powstawały zwierzyńce w różnych miejscach Krakowa, np. w Parku Krakowskim. Działacze Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Przyrodniczego im. Mikołaja Kopernika – inż. Wincenty Wober, dyrektor Kazimierz Maślankiewicz, Leon Holcer i dr Karol Łukaszewicz wpadli na pomysł, aby ogród zoologiczny umieścić w Lesie Wolskim, tuż obok klasztoru Kamedułów na Bielanach.

Otwarcie ogrodu nastąpiło 6 lipca 1929 w obecności prezydenta Rzeczypospolitej, prof. Ignacego Mościckiego. W dniu otwarcia w zoo znajdowały się 94 ssaki, 98 ptaków i 12 gadów. Od otwarcia do 1966 roku dyrektorem zoo był Antoni Koziarz.

Obecnie zoo w Krakowie posiada 260 gatunków – około 1500 sztuk zwierząt. Powierzchnia ogrodu wynosi prawie 17 ha. Krakowski zwierzyniec odwiedza rocznie ponad 300 tys. osób. Dyrektorem zoo od 1975 roku do dnia dzisiejszego jest dr Józef Skotnicki.

Ogród jest oddalony od centrum Krakowa o 8 km. Można tu dotrzeć w około 15 minut autobusem miejskim MPK nr 134 spod budynku dawnego hotelu Cracovia.

 Rodzinny wyjazd.

 

Powiązane artykuły

Jesteś TUTAJ