2017/07
Ogród Zoologiczny we Wrocławiu.
Ogród Zoologiczny we Wrocławiu (Zoo Wrocław) – ogród zoologiczny znajdujący się przy ul. Wróblewskiego 1–5 we Wrocławiu, otwarty 10 lipca 1865. Jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym w Polsce. Powierzchnia ogrodu to 33 hektary. Oficjalną nazwą ogrodu jest Zoo Wrocław Sp. z o.o.
Pod koniec 2015 wrocławskie Zoo prezentowało ponad 10 500 zwierząt (nie wliczając bezkręgowców) z 1132 gatunków. Jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie.
Zabytkowe budowle wrocławskiego ZOO:
- Baszta niedźwiedzi – wybudowana w 1863/64, budynek z czerwonej cegły, pierwotnie zgodnie z nazwą były tu prezentowane niedźwiedzie, w latach 70 i 80. XX w. dziki i wilki, na początku XXI w. sowy.
- Dom dużych drapieżców – murowany, z 1874/75. Od powstania do dziś eksponowane były tu duże kotowate, przy czym od początku XXI w. coraz większa ich liczba przeprowadzana jest na nowsze wybiegi.
- Słoniarnia – powstała w 1888, budynek murowany. Oprócz słoni prezentowane tu były także hipopotamy i nosorożce, stąd w czasach niemieckich nosił on nazwę "Dom gruboskórców". Obecnie są tu słonie, hipopotamy nilowe, hipopotamy karłowate i tapiry anta.
- Budynek restauracji z 1885, murowany. Obecnie herpetarium.
- Pawilon małp, murowany, powstał w 1887 w stylu mauretańskim. Funkcję pierwotną zachował do dziś, z tym, że znaczna część małp jest dziś eksponowana w kilku młodszych pawilonach, wybiegach.
- Pawilon ptaków z 1889, zachował swą funkcję do dziś.
- Domek Nutrii – jeden z nielicznych przedwojennych budynków drewnianych na terenie zoo. Powstał w co najmniej 1890 roku i nie zmieniał swojej funkcji zgodnej z nazwą.
- Drewniana brama w stylu japońskim, powstała w 1912, znajdująca się w ogrodzeniu zoo od strony południowej, na wale nadodrzańskim. Jest to jedno z wejść do ogrodu (czynne do lat 60. XX w. i od 2009).
- Wybiegi i schronienia dla niedźwiedzi i fok zbudowane w 1937/38.
- Wybieg i schronienia dla pawianów zbudowane w 1939 roku z bloków granitu karbońskiego ze Strzegomia. Nie zmienił przeznaczenia. W 2010 żyło tu około 50 pawianów masajskich.
- Pawilon przedwojenny, pierwotnie zasiedlony przez strusie, współcześnie przez emu, żurawie i marabuty.
- Budynek przedwojenny, pierwotnie gospodarczy, około 1955 przebudowany na pawilon ryb z akwariami, którą to funkcję pełni do dziś.
- Brama wejściowa z roku 1935, projekt Richard Konwiarz będąca modernistyczną parafrazą berlińskiej Bramy Brandenburskiej
Nowe obiekty:
- wybieg dla niedźwiedzi brunatnych - największy obiekt tego typu w Polsce, zajmujący powierzchnię ok. 1,2 ha.
- wybiegi dla rysi i żbików - otwarte w 2012, mieszczą się w europejskiej części zoo.
- fokarium - basen o pojemności prawie 1000 m3 z nowoczesnym systemem filtracji i panelami akrylowymi umożliwiającymi widok podwodny.
- Pawilon Terai - budynek z wybiegami zewnętrznymi i klatką zamieszkiwany przez nosorożce indyjskie, gibony czapniki, mundżaki i jelarangi.
- Pawilon Madagaskaru - pawilon z halą wolnych lotów i ekspozycją nocną będący domem dla fauny i flory Madagaskaru (m.in. lemury wari rude, lemury alaotrańskie, lemurki myszate, tenreki zwyczajne).
- Tajemnice Sahary - budynek, w którym eksponowane są zwierzęta z największej pustyni świata (m.in. dromedary, fenki, stepojeże uszate, gundie, oryksy szablorogie, perlice sępie, arui libijskie).
- Pagoda Gibonów - oddany w 2008 pawilon jest zajmowany przez parę gibonów białopoliczkowych i kanczyle filipińskie
- Pawilon Sajmiri - wyremontowany budynek starej przepompowni zamieszkuje grupa sajmiri wiewiórczych - małych małp z Ameryki Południowej; Pawilon Sajmiri i Pagoda Gibonów połączone są z wyspami będącymi zewnętrznymi wybiegami dla naczelnych.
- terrarium - budynek powstał już w 1885 r.[77], ale w jego wnętrzu stale zachodzą zmiany; najbardziej charakterystyczne z nich to powstanie Varzei - terrarium przedstawiającego zalany las Amazonii (2012)[81] oraz motylarni (2008).
- Rancho - przedłużenie dziecińca zwierzęcego zamieszkiwane przez kuce szetlandzkie, haflingery i osły Poitou.
- Pawilon okapi i świń rzecznych - budynek z trzema wybiegami zewnętrznymi i zimową biegalnią dla okapi oraz wybiegiem zewnętrznym dla świń rzecznych.
- Odrarium
- Afrykarium - kompleks budynków wraz z oceanarium prezentujący zwierzęta Afryki
Rodzinny wyjazd w Dolnośląskie